ארמון וגני חנרליפה בגרנדה – המדריך המלא

עזרה בתכנון הטיול לאנדלוסיה? השאירו פרטים 👇

Generalife - ארמון & גנים בגרנדה

אחד מהארמונות היותר יפים בדרום ספרד - גנים מטופחים. הארמון מעוטר בגילופים!

היסטוריה

חנרליפה (באנגלית Generalife) תופסת את המדרונות של סרו דל סול או גבעת השמש ( Cerro del Sol or Hill of the Sun), מעבר לעמק מארמונות נאסרידים (Nasrid Palaces)

חנרליפה נבנה במאה ה-13 כמקום פנאי למלכי גרנדה כשרצו להתרחק מהעניינים הרשמיים של הארמון. Palacio de Generalife או גן האדריכלים נבנה בתחילת המאה ה-13, כארמון הקיץ והאחוזה הכפרית של המלכים של גרנדה.

השם בא מתרגום של שמו 'Jardines del Alarife' או גן האדריכל. גני חנרליפה שונו במשך מאות שנים, אך גני המרפסת שמרו על פשטותם. המרכיב הארכיטקטוני העיקרי של הגנים הוא ארמון עם פטיו, חצרות וביתנים.

Generalife Granada
Generalife Granada

סיור בחנרליפה, אלהמברה

חנרליפה מחולק בין הארמון והגנים הגבוהים והנמוכים.

פסאו דה לוס נוגלס (Paseo de los Nogales)

כשיוצאים מהכניסה הראשית לאלהמברה בראש ה- Cuesta del Rey Chico, הולכים במעלה שביל מוצל על ידי עצים. משמאלכם הכניסה לאלהמברה אלטו וטורה דל אגואה או מגדל המים וטורה דל קאבו דה לה קררה או המגדל בקצה הרחוב ( Torre del Agua or Tower of Water and Torre del Cabo de la Carrera or the Tower at the End of the Street) . 

תגיעו לצומת, הפנייה שמאלה היא הדרך הראשית לאלהמברה, ימין היא הדרך שבה אתם חוזרים מחנרליפה ועוברים בשביל האמצעי במעלה Paseo de los Nogales או טיילת עצי האגוז אל Jardines Bajos . מכאן ייקח 10 דקות הליכה לארמון חנרליפה.

יש נוף נהדר על החומות והמגדלים של האלהמברה מההליכה הזו. המגדל הראשון שתראו יהיה טורה דל קאבו דה לה קררה או מגדל קצה הרחוב החסר למראה , שנהרס ב-1812 על ידי הכוחות הנסוגים של נפוליאון. הבא 

הוא ה- Torre de las Infantas או מגדל הנסיכות , שבו החזיקו את שלוש הבנות,  זיידה, זוראידה וזורהאידה של האמיר מוחמד התשיעי (בערך 1370-1453). אחריו, טורה דה לה קאוטיבה או מגדל השבויים על שם הדיירת המפורסמת שלה ליידי איזבל דה סוליס, שהייתה שבויה אך המירה את דתם לאיסלאם – הפכה לאשתו המועדפת על הסולטן. 

המגדל האחרון לפני הפנייה מהכביש יהיה טורה דל קאדי או מגדל השופט והטורה דה לוס פיקוס עם צלעותיו הייחודיות.

בעודכם מסתכלים על אלהמברה, אתם תביטו על Huertas del Generalife . חנרליפה הוקף בארבעה בוסתנים של עצי פרי לצריכה של החצר, ובנוסף טופלו בו שטחי המרעה לבעלי חיים.

אתם תובלו במעלה כמה מדרגות כדי לעזוב את Paseo de los Nogales ולהיכנס ל-Jardines Bajos או לגנים התחתונים.

הגנים תחתונים

כשתעלו במדרגות תראה את תיאטרו דל ג'נרליף מימינך (Teatro del Generalife), פנה שמאלה ל- Jardines Bajos או לגנים התחתונים. גנים אלו הוקמו בתחילת המאה ה-20, הם סדרה יפהפיה של גנים, בריכות, מזרקות ומשוכות, עם מדי פעם הצצה למגדלים ולחומות האלהמברה.

פטיו דל Descabalgamiento 

כשנכנסים מגיעים ל-Patio del Descabalgamiento, הנקרא כך בשמו בשל נוכחותם של משענות לרגליים המקלות על רוכבי סוסים בירידה. תראו גם שני מבנים צדדיים, ששימשו כנראה כאורווה. כשאתם עוברים דרך הקשת הבאה שימו לב לסמל המפתח בקשת.

פטיו דה לה גווארדיה (Patio de la Guardia)

אתם נכנסים מתחת לקשת של Morcabes לתוך חצר קטנה עם מזרקה באמצע. כדי לגשת לפטיו דה לה אסקיה, עברו ישר לתוך הפתח אל מה שנראה כמו מגדל בן שלוש קומות. המגדל שימש כמגדל תצפית על שער הכניסה הראשי. דרך הפתח המדרגות הצרות פונות שמאלה ועולים לפטיו דה לה אקוויה.

הביתן הדרומי

כשנכנסתם לפטיו דה לה אסקיה תעברו דרך הקומה התחתונה של הביתן הדרומי. 

זה היה ההרמון או החדרים של נשותיו ומשפחתו של הסולטן כאשר שהו כאן. מהביתן נשקף נוף נעים של הגנים ושל מסלול המים שמתחתיו.

לכו אל הפביליון הצפוני על ידי הליכה לאורך הגלריות עם האכסדרה המערבית של פטיו דה לה אצ'קיה. באמצע יש מיראדור – פלטפורמת צפייה. 

בימי הסולטאן זה היה הפתח היחיד בצד הזה. הקשתות בחלקים האחרים של החומה נעשו בתקופת המלכים הקתולים.

ביתן צפון

בקצה חצר Acequia שוכן הביתן הצפוני, שנחשב לחדרי הסולטן כששהה כאן. מאחורי אכסדרה עם חמש קשתות, אתם תכנסו לסלה רג'יה או הלשכה המלכותית , המעוטרת בעבודות גבס, ומובילות לנקודת תצפית מהמאה ה-14 בטורה דה איסמעיל  או  במגדל איסמעיל . הקומות העליונות נוספו על ידי המלכים הקתולים ב-1494.

תמשיכו לפטיו של הברושים על ידי עלייה במדרגות במערב של Sala Regia.

הפטיו של הברושים

נכנסים לחצר הברוש של סולטנה דרך בניין קשתות שמקורו ב-1584. במרכז, כמעט ממלאת את החצר ישנה בריכה, בצורת U, אי במרכזה מכילה עוד מזרקת אבן קטנה. 

המתחם כולו מוקף בסילונים המשחררים מים, ויוצרים אווירה קרירה שכבר בשנת 1526 הרשימה מאוד את שגריר הרפובליקה של ונציה אנדריאה נוואג'ירו בביקורו בחנרליפה.

ישנם שרידים של עץ ברוש ​​בצד המזרחי של חצר זו. ישנה אגדה שחצר זו הייתה עדה לרומן אהבה בין מוריימה, אשתו של המלך בואבדיל, ואביר נאה ממשפחת אבנסראג'ס. האוהבים נפגשו כאן בצל עץ ברוש. כשהמלך גילה את זעמו הוא נקם בכך שפיתה את אחי האבירים מהאבנסראג'ים למשתה באלהמברה. כשהאבירים הגיעו המלך ערף את ראשם של האבירים. על פי האגדה, גם היום כתמי החלודה הברזל בתחתית המזרקה של סלה דה לוס אבנסרייז מכילים את הדם שנשפך כנקמה. מסיבה זו החצר נקראת גם ברוש ​​החצר של הסולטנה.

הסיפור היה אולי סיפור שדמיינו מטיילים רומנטיים שביקרו בגרנדה במאה ה-18. אבל אם עץ הברוש של הסולטן היה יכול לדבר, הוא עשוי לספר סיפורים מדהימים עוד יותר.

אתם עוזבים את החצר אל הגנים הגבוהים, על ידי מעבר הקשת בצד הדרומי ועלייה במדרגות של גרם המדרגות של האריות . בראש הקשת שני פסלוני חרס מזוגגים של אריות זה מול זה.

Generalife Granada
Generalife Granada

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן