מבצר פורטלזה דה לה מוטה בגרנדה – המדריך המקיף

עזרה בתכנון הטיול לאנדלוסיה? השאירו פרטים 👇

פורטלזה דה לה מוטה – Fortaleza de La Mota

למרות שלפורטלזה דה לה מוטה באלקלה לה ריאל יש יסודות במאה ה-8 לספירה, השרידים שאתם רואים היום הם בעיקר אלה של העיר מימי הביניים שצמחה מאחורי חומות ההגנה ב-250 השנים שבהן עמדה המצודה על הגבול בין הנוצרים. ממלכת קסטיליה והאמירות המוסלמית של גרנדה.

כרטיסים לפורטלזה דה לה מוטה: סיור מודרך

מה כולל הכרטיס

  • כניסה לפורטלזה דה לה מוטה
  • סיור מודרך ספרדית
  • במהלך הסיור של 90 דקות זה בפורטלזה דה לה מוטה, תצטרפו למדריך חי תטיילו דרך האנדרטה, תלמדו עוד על סודותיה לאורך הדרך.
  • תקבלו תחושה של איך אנשים חיו בימי הביניים כשאתם עוברים בעיר מימי הביניים ותראו אזורים הכוללים את אלקזאבה ומגרש המסדרים שלה, כנסיית מנזר ראש העיר וטורה דה לה קרסל.
  • כרטיס Fortaleza de La Mota מספק לכם גם גישה למופע אור קולי בתוך כנסיית המנזר המשחזר את ההיסטוריה של האנדרטה.

כל הפרטים בלינק הבא:

מהו המבצר - היסטוריה מרתקת

הכיבוש האיטי המחודש

הצבאות הנוצריים נדחקו לתוך אל-אנדלוס מאז שהתפצלה הח'ליפות המאוחדת של קורדובה לממלכות עצמאיות שנקראו טאיפות (taifas) בשנת 1031 לספירה. בעקבות קרב טולוסה בשנת 1212 לספירה, הצבאות הנוצרים הקימו נוכחות דרומית לרכס הרי סיירה מורנה בעמק הגוואדלקוויר (the Sierra Morena mountain range in the valley of the Guadalquivir). סיירה מורנה הגנה עד אז על הגבול הצפוני של מה שהיא כיום אנדלוסיה. בשנת 1246, המבצר האדיר באלקאודטה (Alcaudete), רק 24 קילומטרים צפונית לאלקאלה לה ריאל, נכבש על ידי פרננדו השלישי.

מיקום אסטרטגי של פורטלזה דה לה מוטה

אלקלה לה ריאל (Alcalá la Real) ממוקמת במיקום אסטרטגי בראש העמק של ריו גוואדג'וז (Rio Guadajoz) המספק מעבר טבעי בין העמק הרחב של הגואדלקוויר למישור עליו ניצבת גרנדה. 

לאחר הכיבוש הנוצרי של אלקאודטה (Alcaudete), הכתובת הייתה על הקיר עבור פורטלזה דה לה מוטה, אך עברו עוד כמעט מאה שנים עד שהמוסלמים הודחו מהמעוז בשנת 1341. אז, מ-1246 עד 1341, המגינים המוסלמים של פורטלזה דה לה מוטה פנו צפונה ומ-1341 ועד הכיבוש הסופי של גרנדה ב-1492, המגינים הנוצרים פנו דרומה. מגדלי השמירה הרבים הממוקמים על רכסים המקיפים את פורטלזה דה לה מוטה, שנבנו כדי להתריע מפני חדירות של האויב, משקפים את המצב האסטרטגי בתקופה זו.

השערים לפורטלזה דה לה מוטה

ל-Fortaleza de la Mota היו פעם שבעה שערים שהעניקו גישה דרך החומות. המבקרים היום עוברים בשלושה, שער החנית, שער הקצבים ושער שקילת הקמח. שער הקצבים נקרא כך בגלל הקצבייה הגדולה שניצבה ממש בתוך השער. בעלי חיים שהובאו לעיירה למכירה ושחיטה יכלו להישמר מחוץ לאזורי המגורים והשוק. לתושבים בוודאי היה אותו יחס גם לזונות – בית הזונות היה סמוך לקצבים. שער שקילת הקמח היה המקום שבו נשקלו ונמדדו סחורות מכל הסוגים ונגבה מס המתיר לבעלים למכור את סחורתם בתוך השוק.

Fortaleza de La Mota
Fortaleza de La Mota

השוק בפורטלזה דה לה מוטה

ממש בתוך שער שקילת הקמח נמצאת חנות רוקחות מימי הביניים והחנויות והדוכנים שהרכיבו את השוק. חלק מהדוכנים היו פתוחים, חלקם, כמו הטברנות הקבועות והיקבים, שהיו יותר מכמה מהם, היו סגורים. לא קשה לדמיין את ההמולה עם רוכלים שצועקים את מרכולתם, גברים ונשים מתמקחים על תוצרת, ילדים ובעלי חיים מתחת לרגליים וחיות לארוז שמוסיפות לתגרה.

אזור המגורים

חלק המגורים של העיירה נבנה לפי תוכנית רגילה וכלל ביוב וניקוז, הראשון אמנם פלט החוצה דרך חומות העיר אל חסרי מזל שעשו את דרכם במעלה התלול שבין השערים. 

ניקוז המים היה עניין אחר. בכל מצודה מים חשובים ולכן דיירי פורטלזה דה לה מוטה עשו כל מאמץ לאגור ולחסוך מי גשמים. ישנם מספר אלג'יב (aljibes  – בורות מים), ובארות בתוך החומות.

מלחמת חצי האי

המבצר זכה לחידוש קצר כאשר כוחות צרפתים בפיקודו של גנרל סבסטיאני הגיעו במהלך מלחמת חצי האי ב-1810.

הלכידה הצרפתית של פורטלזה דה לה מוטה

המערכה הצרפתית של 1810 הייתה תוכנית לכיבוש אנדלוסיה. בסוף ינואר כבר התפזרו הצבאות הספרדיים העיקריים המגינים על אנדלוסיה, וחלק מהניצולים נמלטו דרומה לתוך גרנדה. גנרל סבסטיאני נשלח לטפל בכוח ספרדי בג'אן, והביס אותו ב-23 בינואר. יומיים לאחר מכן נצטווה לקחת את 10,000 אנשיו מזרחה לגרנדה, עם פקודות לפזר את מה שנותר מהצבא הספרדי ולכבוש את גרנדה ומלאגה.

חלק מהצבא הספרדי נסוג לאלקאלה לה ריאל. שם הצטרפו אליהם 2,000 פרשים תחת הגנרל פריירה, כולל כל הפרשים של צבא אנדלוסיה, שלא היו מעורבים בשום פעולה במהלך עונת המערכה הנוכחית.

ב-28 בינואר סבסטיאני הגיע לאלקאלה לה ריאל ושלח את רודפיו של פרימונד לתקוף את העמדה הספרדית. החיילים הספרדים התפזרו, ספגו 500 נפגעים במרדף שאחריו ואיבדו את כל הרובים שלהם. הניצולים נמלטו מזרחה לתוך מורסיה. סבסטיאני עבר לכבוש את גרנדה, ונכנס לעיר ב-29 בינואר. לאחר קרבות מסויימים במעברי סיירה דה אלהמה ב-5 בפברואר הוא הסתער על מאלגה לפני שכבש את הערים על החוף.

נסיגה צרפתית מאלקלה לה ריאל

הצרפתים כבשו את אלקלה לה ריאל ופורטלזה דה לה מוטה עד 1812 כאשר הצבאות הצרפתיים המובסים כעת נסוגו בחזרה לצרפת. כשהם עזבו את אלקלה לה ריאל הם הציתו את כנסיית איגלסיה אבסיאל שנהרסה לחלוטין.

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן