קורדובה (Córdoba) – מדריך למטיילים

עזרה בתכנון הטיול לאנדלוסיה? השאירו פרטים 👇

העיר קורדובה (Córdoba)- מדריך למטיילים

החופשה המושלמת מתחילה ממש כאן

בלב חבל אנדלוסיה באזור שטוף השמש של דרום ספרד, שוכנת לה העיר קורדובה, עיר שלוחשת סיפורים היסטוריים על אימפריות גדולות ועמים רבים, עיר שהורכבה יחדיו מהשפעות רומיות, אסלאמיות, יהודיות ונוצריות, עיר שמסמלת אולי יותר מכולן את הגיוון התרבותי שיש בעולמנו. אם מתחשק לכם לצאת למסע בתוך פסיפס קסום של היסטוריה, אמנות וקולינריה בלב אזור שמשי ופסטורלי, העיר קורדובה מחכה לכם.

ההיסטוריה של העיר קורדובה:

סיפורה ההיסטורי של העיר קורדובה מורכב מפסיפס מגוון וצבעוני שנשזר במשך מאות שנים, והפך את העיר הקסומה לאחת מהערים המסקרנות בעולם.

ישנן עדויות למגורים באזור קורדובה כבר בתקופה הפרהיסטורית, אך סיפורה האמיתי מתחיל במהלך שנות האימפריה הרומית. העיר הפסטורלית הוקמה במאה ה-2 לפני הספירה כעיר בירה מקומית של פרובינציה רומית בשם היספניה אולטריו, ומאז שימשה כמרכז חשוב לפילוסופיה וחיי תרבות רומיים. מיקומה האסטרטגי, על גדות נהר הגואדלקוויר, הפך את העיר לאזור מסחר מרכזי, ונבנו בה מבנים רומיים שאת חלקם ניתן למצוא עד היום בביקור בעיר, כמו הגשר הרומי (Puente Romano de Córdoba).

לאחר נפילת האימפריה הרומית השתלטו על קורדובה הוויזיגותים, עם שהיה מורכב משבטים גרמנים עתיקים. העיר הייתה נתונה לשלטון ויזיגותי במשך כמה מאות שנים, עד הכיבוש האסלאמי של חצי האי האיברי בשנת 711 לספירה.

 תחת השלטון האסלאמי העיר עברה את התקופה המשמעותית ביותר בתולדותיה, תקופה בה הגיעה לשגשוג תרבותי ואינטלקטואלי. בשנת 756 הפכה העיר הקסומה לבירת אל-אנדלוס, ספרד האסלאמית, תחת שלטון הח'ליפות. במאה ה-10 נחשבה קורדובה לעיר הגדולה בעולם, והיא כונתה 'עיר המגדלור', אליה הגיעו מלומדים ואינטלקטואליים מכל רחבי העולם.

בתקופה זו נבנו בעיר מוסדות תרבותיים ופלאים ארכיטקטוניים ביניהם המסגד של קורדובה, שנחשב לפלא אדריכלי, עם קשתות אדומות ולבנות מהפנטות ואולם תפילה מרהיב ביופיו. 

בשנת 1236 נכבשה העיר קורדובה על מידי שליטיה המוסלמים, וחזרה להיות תחת ידיים נוצריות בפיקודו של המלך פרדיננד השלישי. המסגד העצום שבעיר הוסב מיד לקתדרלה, וזה היה האירוע המרכזי שסימל את חזרתה של העיר לשלטון נוצרי. בתקופה זו נבנה ארמון האלקאזר (Alcázar de los Reyes Cristianos), ארמון המלכים הנוצרים, שממשיך לעמוד עד היום כסמלה של העיר היפה.

עם השנים העיר קורדובה הפכה חשובה פחות ופחות, ומוקדי השלטון עברו ממנה לחלקה המערבי יותר של ספרד, העיר מדריד. למרות שהעיר כבר לא בעלת חשיבות ממשלתית גדולה, הרי שהיא נותרה אוצר ובו פנינים היסטוריות וארכיטקטוניות. 

ביקור בקורדובה ייקח אתכם לגלות עיר תוססת, מעין מוזיאון פתוח שמציג בגאווה מורשת תרבותית עשירה בת מאות שנים. המרכז ההיסטורי של העיר, שכמעט ולא השתנה מאז ימי הביניים, הוא אתר מורשת עולמית של אונסק"ו. רחובותיה המפותלים של העיר, החצרות הפנימיות המסתוריות והמונומנטים הרב תרבותיים שבה, ממשיכים לספר למבקריה את סיפורי הציוויליזציות והאימפריות שנהגו לקרוא לעיר זו בית.

קורדובה- תעודת זהות:

מיקום: העיר קורדובה מממוקמת בדרום ספרד, והיא חלק ממחוז קורדובה שנמצא בתוך חבל אנדלוסיה. 

כיצד להגיע: אל העיר קורדובה ניתן להגיע בקלות מהבירה מדריד ומהערים הגדולות שבדרום המדינה, באמצעות קווי רכבת נגישים. הנסיעה ממדריד לקורדובה ברכבת מהירה אורכת כשעתיים, ואילו מהעיר מלאגה תיקח נסיעת רכבת כשעה. מהעיר סביליה רכבת מהירה תיקח כ-45 דקות. 

למחפשים אופציה זולה יותר, ניתן להגיע אל קורדובה באוטובוסים שיוצאים מהערים מדריד, סביליה ומלאגה, נסיעה שאורכת זמן ארוך יותר מרכבת אך היא אפשרות חסכונית יותר.

ניתן כמובן להגיע גם ברכב לעיר קורדובה, שנמצאת כשעתיים נסיעה מהערים סביליה ומלאגה, ובין 4 ל4.5 שעות נסיעה מהעיר מדריד.

התניידות בעיר קורדובה: המרכז ההיסטורי של העיר אינו גדול, וניתן לחלוטין לבקר בו בצורה רגלית. לאתרים רחוקים או במידת הצורך, ניתן כמובן להשתמש בשירות האוטובוסים הנוח של העיר, או בשירות מוניות.

מתי לבקר: ניתן לבקר בעיר קורדובה בכל תקופות השנה, כשהחודשים המומלצים לביקור הם חודשי האביב, אפריל עד יוני, בהם מזג האוויר חמים ונעים, והעיר בשיא פריחתה לקראת פסטיבל לוס פאטיוס (Festival de los Patios) שמתקיים בחודש מאי, בו התושבים המקומיים מקשטים את חצרות בתי המגורים בפרחים צבעוניים. גם חודשי הקיץ מומלצים לביקור בעיר הקסומה, אך יש לקחת בחשבון את עומסי התיירים ואת הטמפרטורות הגבוהות, שעלולות לטפס מעל 30 מעלות צלזיוס. חודשי הסתיו והחורף נחשבים מתונים יחסים, עם מזג אוויר קריר שמאפשר עדיין ביקור בעיר המדהימה.

עם מה לשלב את הביקור בעיר: לעיר קורדובה הקסומה מומלץ להקדיש מספר ימים, ולשלב את הביקור בה עם ערי חבל אנדלוסיה האחרות, כמו העיר סביליה, מלאגה או גרנאדה. בשל התחבורה הנוחה לעיר הבירה מדריד, רבים בוחרים לשלב בין השתיים.

אתרי החובה בעיר קורדובה

הקתדרלה של קורדובה (Mezquita):

המזקיטה, או המסגד-קתדרלה של קורדובה, נחשב לאחד מהמונומנטים האייקונים והמרשימים בספרד שמספרים בקצרה את תמצית סיפורה של העיר הרב תרבותית. המסגד- קתדרלה משמש דוגמא מדהימה לפאר הארכיטקטוני של התקופה האסלאמית לצד השפעות נוצריות, שזורים זה בזה.

סיפורה של הקתדרלה מתחיל בתקופה הויזיגותית עליה דיברנו קודם לכן, אז מקימים הויזיגותים כנסייה נוצרית צנועה. במאה ה-8, לאחר הכיבוש האסלאמי של חצי האי האיברי, הכנסייה חולקה לשניים, כשחצייה האחד שימש לתפילות מוסלמיות, וחצייה השני למתפללים נוצרים. ההסדר המשותף צלח עד שנת 784, אז, השליט עבד אל- רחמן הראשון החליט להפר את 'הסטטוס קוו' ולהרוס את המבנה למען בניית מסגד מפואר. 

המסגד שנבנה שופץ והורחב לאורך שנות השלטון האסלאמי בעיר, והוא נחשב לפלא ארכיטקטוני מפואר עם קשתות אדומות ולבנות ופסיפסי זהב יוקרתיים לצד גילופים מורכבים.

בשנת 1236, כאשר נכבשה קורדובה מחדש על ידי כוחות נוצריים, המסגד הוסב לקתדרלה נוצרית, ונערכו בו שיפוצים כדי להתאימו לתפילות נוצריות. בקרב התושבים והשליטים המקומיים עלתה ביקורת בשל החרבת המסגד והפיכתו לכנסייה, ואפילו הקיסר קרל החמישי, השליט שהתיר את הבנייה, הביע חרטה מאוחר יותר.

כיום, עומדת המזקיטה כסמל להיסטוריה הרב- תרבותית של חבל אנדלוסיה, סמל לרב תרבותיות של שלטון אסלאמי ונוצרי. הארכיטקטורה בה תוכלו לחזות כיום היא מיזוג מרהיב של סגנון אסלאמי לצד סגנונות גותיים, סגנון רנסאנס וסגנון בארוק. למרות שהמבנה הוסב לקתדרלה, רוב המסגד נותר בשלמותו, וניתן לחזות ביופייה של האדריכלות האסלאמית במלוא הדרה.

ביקור במתחם המרהיב ייקח אתכם בין אולם תפילה מיוחד, חצר יפהפייה ומגדל פעמונים מרהיב שמציע נוף פנוראמי אל עבר העיר. 

הג'ודירה (Judería de Cordoba)- הרובע היהודי של קורדובה:

הרובע היהודי של קורדובה הוא ללא ספק השכונה המסקרנת ביותר בעיר. השכונה, שממוקמת בסמוך לקתדרלת המזקיטה, מורכבת ממבוך של נתיבים צרים ומפותלים, חצרות מקסימות ובתים לבנים מעוטרים בפרחים צבעוניים. ביקור באזור ייקח אתכם אל לב ההיסטוריה הרב תרבותית של העיר, ויחשוף בפניכם את המורשת היהודית שלה, ששגשגה במיוחד בימי הביניים.

בתקופת השלטון המוסלמי בספרד הרובע היהודי בעיר הגיע לשיא פריחתו, והתגאה בבתי כנסת רבים, בתי ספר, ישיבות ומוסדות יהודיים רבים. בעיר התגוררה אוכלוסייה יהודית ענפה שנחשבה לאוכלוסייה מלומדת וחשובה, וכללה בין היתר גם את הפילוסוף וחוקר התלמוד המפורסם- הרמב"ם, רבי משה בן מימון. עדות לאישיות החשובה שהתגוררה בעיר תוכלו למצוא באחת מכיכרות הרובע, Plaza De Maimonides, עם פסל ברונזה מפורסם של הרמב"ם (Estatua de Maimónides).

ביקור ברובע היהודי של קורודובה אינו שלם מבלי לחקור את בית הכנסת הגדול בעיר (Córdoba Synagogue), אחד מבתי הכנסת הבודדים בספרד ששרדו את גירוש יהדות ספרד. בית הכנסת המרהיב הושפע מאוד מהאדריכלות המורית (האסלאמית), ושתוכלו למצוא בו קישוטים אסלאמיים עם כתובות בעברית, שמהווים דוגמה נוספת לחיים הרב תרבותיים בעיר.

ליד בית הכנסת תמצאו את 'בית ספרד',  Casa de Sefarad, מוזיאון קסום שמציג את המורשת והמסורת העתיקה של יהדות ספרד באמצעות תערוכות אינפורמטיביות ואוסף פריטים היסטוריים מרתק.

לצד האתרים ההיסטוריים תוכלו למצוא בשכונה רחובות תוססים שמציעים חנויות אמנות עם מגוון עבודות יד, תכשיטים, קרמיקה ועוד שלל הפתעות צבעוניות. השכונה מלאה גם בברים ומסעדות, בהם תוכלו לקבל טעימה מהמטבח האנדלוסי.

האלקזאר (Alcázar de los Reyes Cristianos):

האלקאזר, ארמון המלכים הנוצרים, נחשב גם הוא לאתר חובה בעת ביקור בעיר. הארמון- מבצר הקסום, שממוקם על גדות נהר הגואדלקוויר, נבנה בימי הביניים, ומאז נחשב לאחד מסמליה האייקונים של העיר התוססת.

המבנה המפואר נבנה במאה ה-13 על ידי המלך אלפונסו ה-11, ושימש כמקום מגוריהם של המלכים הקתולים המפורסמים המלך פרדיננד השני והמלכה איזבלה הראשונה, ששלטו בממלכה הספרדית. בארמון ההיסטורי התרחשו כמה מהמאורעות ההיסטוריים החשובים של ממלכת ספרד, בין היתר פגישתם של פרדיננד ואיזבלה עם מגלה הארצות כריסטופר קולומבוס, פגישה שהובילה לתחילת סיפור תגליותיו.

ארמון האלקאזר נבנה בלב העיר, על ביצורים רומיים עתיקים, והוא מתגאה בארכיטקטורה ייחודית שמשלבת סגנונות רומיים, אסלאמיים וגותים, לצד סגנון ייחודי שנקרא Mudéjar, סגנון ארכיטקטוני שצמח תחת השלטון הנוצרי בהשראת עיצוב אסלאמי.

ביקור במתחם הארמון ייקח אתכם גם אל גני הארמון המרהיבים, גנים מטופחים שמשתרעים על שטח של כ-55,000 מ"ר. בגנים תמצאו שבילי הליכה מפותלים לצד עצים מתנשאים וצמחייה ירוקה, כל זאת לצד נוף יפהפה אל עבר מגדלי המצודה. 

ביקור בין כותלי המבצר ייקח אתכם לגלות את אולם הפסיפסים, בו תוכלו למצוא אוספי פסיפסיים רומיים מהמאה ה-3 לספירה, שנתגלו בעיר בשנות ה-50 של המאה הקודמת. 

אל תפספסו את הנופים הפנוראמיים שנשקפים ממגדלי המבצר, שבעבר היו חלק מחומות העיר.

הגשר הרומי בקורדובה (Roman Bridge of Córdoba):

לסיום הביקור באתרים ההיסטוריים של העיר, הקדישו זמן קצר לשיטוט בגשר הרומי בעיר, שמציע נוף מרהיב של העיר העתיקה לצד הקתדרלה- מסגד היפהפייה. הגשר נבנה במקור במאה ה-1 לפני הספירה על ידי הרומאים, ואורכו כ-247 מטרים. בקצה הדרומי של הגשר תמצאו את מגדל קאלאהורה (Calahorra Tower), מגדל עתיק שמשמש כיום כמוזיאון עירוני ובו דגם יפהפה של ארמון אלהמברה שבעיר גרנאדה. 

הסצנה הקולינרית של קורדובה:

ההשפעות של האימפריות השונות ששלטו בעיר לא השפיעו רק על המבנים ההיסטוריים שבה, אלא גם על הסצנה הקולינרית שבה. ברחבי העיר תוכלו למצוא מטבח שמשלב את התוצרת החקלאית העשירה של האזור עם מתכונים עתיקי יומין שהושפעו מתרבויות רומיות, אסלאמיות, יהודיות ונוצריות. המסורת הקולינרית של העיר משקפת את ההיסטוריה והמורשת שלה, מה שהופך את חווית האוכל בעיר לחלק מחוויית הטיול כולו.

אחת מהמנות המפורסמות בעיר שאתם חייבים לטעום היא מרק "סלמורג'ו" (Salmorejo), מרק סמיך שמורכב מעגבניות, שום, שמן זית ולחם. המרק מגיע בדרך כלל עם בשר חזיר (ברוב המקומות ניתן גם לבקש בלי), והוא מוגש בטמפרטורת החדר. 

התמחות נוספת של המטבח הקורדובי היא מנת "ראבו דה טורו" (Rabo de Toro), תבשיל זנב שור בבישול איטי שגורם לבשר להיות רך וטעים, מנה חובה לאוהבי הבשר שבינינו.

לא נשאיר אתכם בלי קינוח כמובן, ובדיוק בשביל זה המציאו תושבי העיר את "פסטל קורדובה" (Pastel Cordobés), בצק עלים שממולא בדלעת מתוקה ומצופה בשקדים קלויים ובאבקת סוכר. 

 לצד המנות המעולות אל תשכחו לטעום את היינות המקומיים המעולים, במיוחד אלו שמיוצרים באזור מונטילה-מוריל (Montilla- Moriles) הסמוך.

המסעדות המומלצות בעיר: 

Bodegas Campos: אחת המסעדות העתיקות והאהובות בעיר, שפתחה לראשונה את שעריה בשנת 1909, ומאז מאכילה את תושבי העיר ומבקריה במנות אנדלוסיות מסורתיות. כאן תוכלו לנסות מנות כמו Salmorejo, Rabo de Toro, ומגוון טאפאס מעולה, לצד מבחר יינות מרשים.

כתובת המסעדה: C. Lineros, 32, 14002 Córdoba.

El Churrasco: בלב הרובע היהודי, לא רחוק מבית הכנסת של קורדובה תמצאו את המסעדה הקסומה, שמתגאה בסצנת אוכל אנדלוסית לצד פאטיו יפהפה שהופך את החוויה לנעימה עוד יותר. כפי שהשם מרמז, המקום מתמחה גם בבשרים על האש.

כתובת המסעדה: C. Romero, 16, 14003 Córdoba.

Casa Pepe de la Judería: מרחק צעדים ספורים מהמסעדה הקודמת תמצאו את מסעדת קאסה פפה, שמגישה מנות דגים נפלאות לצד יינות מובחרים ונוף קסום אל עבר המזקיטה. 

כתובת המסעדה: C. Romero, 1, 14003 Córdoba.

Restaurante Noor: אם מתחשק לכם ליהנות מארוחה מודרנית במסעדת גורמה, שמנוהלת על ידי השף עטור כוכבי המישלן Paco Morales, תצטרכו לצאת מאזור מרכז העיר ולנסוע אל שכנות Cañero, שם תמצאו מסעדה עכשווית שמציעה מבט חדשני על המטבח האנדלוסי, עם תפריט שקיבל השראה מהעבר האסלאמי של העיר.

כתובת המסעדה: C. Pablo Ruiz Picasso, 8, 14014 Córdoba.

שופינג בעיר קורדובה:

Calle Cruz Conde: רחוב הקניות הראשי של קורדובה, בו תוכלו למצוא הכל מהכל, ממותגי אופנה מוכרים ועד בוטיקים יוקרתיים ומאפיות מקומיות.

Mercado Victoria: ממוקם בגנים יפים בשם גני ויקטוריה, שוק אוכל מקומי שמתהדר בדוכני גורמה נפלאים- מתוצרת טרייה, דרך גבינות, יין ותענוגות קולינריים.

Calleja de las Flores: אחד מהרחובות הציוריים בעיר, סמטה צרה מלאה בבתים לבנים מעוטרים בעציצים צבעוניים. לצד הסמטה תמצאו חנויות בוטיק קטנטנות שמציעות מוצרים מקומיים כמו מזכרות ייחודיות, מוצרי עור או קרמיקה ספרדית צבעונית.

Centro Comercial La Sierra: אחד ממרכזי הקניות העתיקים ביותר בקורדובה, שמציע מבחר חנויות אופנה מעניינות. הקניון נמצא בפאתי העיר, בחלקה הצפוני.

Centro Comercial El Arcángel: קניון גדול יותר שממוקם מחוץ למרכז העיר אך נגיש בקלות באמצעות תחבורה ציבורית. הקניון מציע מגוון רחב של חנויות ביגוד לצד בית קולנוע ומספר מסעדות. 

בקיצור, העיר קורדובה שוזרת בתוכה חוטים של תרבויות, מסורות ותקופות שונות בצורה יוצאת דופן. זהו מקום בו תוכלו לצעוד אחורה בזמן, לשקוע בעולם של אמנות ואדריכלות, להתמכר לתענוגות קולינריים ובעיקר ליהנות מעיר שאין עוד כמותה בעולם. 

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן