ארמון אלהמברה

עזרה בתכנון הטיול לאנדלוסיה? השאירו פרטים 👇

העיר גרנדה בספרד היא עיר עם היסטוריה שהולכת אחורה מאות שנים בעבר היו אלה המוסלמים אשר שלטו בעיר, כיום זוהי עיר אטרקטיבית במיוחד אשר מושכת אליה אינספור תיירים מכל רחבי העולם בעיקר בגלל האטרקציה המרכזית שלה ארמון אלהמברה.

אלהמברה שימש בעבר כארמון ומבצר של המלכים המורים ששלטו בגרנדה, את השם אלהמברה בערבית מסמל את הצבע האדון שככל הנראה נובע מהצבע האדמדם של הקירות החיצוניים של הארמון, יש הטוענים שארמון אלהמברה הוא אחד הארמונות היפים בעולם.

לאורך ההיסטוריה של הארמון נקשרו אליו שמות של מפורסמים רבים כמו למשל כריסטופר קולומבוס ששם קיבל את האישור לצאת למסע חיפוש אחר נתיב הפלגה להודו מה שהפך לטעות הגדולה והטובה ביותר שעשה בחייו כאשר הוא גילה את יבשת אמריקה.

כמו כן ארמון אלהמברה הוא המקום בו המלוכה החלטה על גירוש יהודי ספרד, כל אלה ועוד הופכים את הביקור בארמון אפילו מעניין יותר, אז אם אתם מתכננים טיול לגרנדה ורוצים לראות את האטרקציה הכי חשובה של העיר כדאי לכם לקרוא את המאמר הבא.

ההיסטוריה המפוארת של ארמון אלהמברה

ארמון אלהמברה נבנה בין השנים אלף מאתיים שלושים ושמונה עד אלף שלוש מאות חמישים ושמונה, בתקופת שלטונו של בן אל-אחמר, מייסדה של שושלת נסריד, הם שלטו שם עד לשנת אלף תשע מאות תשעים ושתים אז הנוצרים גירשו את המורים.

חלק נכבד מהחלק הפנימי של הארמון נהרס כולל הרהיטים המפוארים הושמדו נלקחו, באותם ימים שלט בספרד המלך שארל החמישי אשר בנה מחדש חלקים מהארמון בסגנון הרנסנס והרס חלק מהארמון כדי לבנות ארמון בסגנון איטלקי שתוכנן על ידיפדרו מצ'וקה בשנת אלף חמש מאות עשרים ושש.

בשנת אלף שמונה מאות ושתים עשרה נערכה מלחמת העצמאות מול הכוחות הצרפתיים, הם פוצצו חלקים רבים של הארמון ופגעו בו בצורה קשה מאוד, לאחר עשר שנים הייתה רעידת אדמה משמעותית ששוב גרמה נזק רב למבנה, רק לאחר שבע שנים החלו לשפץ את הארמון מחדש.

עבודות השיפוץ נמשכו כמעט ארבעים שנה כאשר האדריכל בעסק במלאכה הלך לעולמו והבן שלו היה זה שהמשיך את עבודות השיפוצים על הארמון, עבודות השיפוץ והתחזוקה של ארמון אלהמברה נמשכות עד עצם היום הזה.

ארמון אלהמברה הפנינה המדהימה של גרנדה

אלהמברה מחולק לשלושה מבנים מפורסמים שלושת הארמונות המלכותיים המקוריים וגנים מלכותיים, ארמון קומרס, ארמון האריות והארמון החלקי, שכל אחד מהם נבנה במהלך המאה השלוש עשרה, ארמון רביעי גדול הוקם בשנים מאוחרות יותר על ידי השליט הנוצרי, קרלוס החמישי.

ארמון קומרס – הוא היה מעונו הרשמי של מלך ספרד, הארמון מורכב ממספר גדול של חדרים שהקיפו את חצר ההדסים, בחדרים עצמם יש גלריות עם תמונות ורהיטים מרשימים במיוחד, יש כמה אולמות מרשימים ששימשו את המלך לאירועים שונים. 

בחלק הצפוני של הארמון נמצא מגדל טורה אשר מעניק פנורמי על עמק נהר דארו, כאשר הארמון תוכנן הוא תוכנן תוך הוראה שכל מי שמגיע לבקר בארמון הקישוטים והעיצוב ישאירו אותו בפה פעור.

ארמון האריות – נמצא סמוך לארמון קומרס, אך הוא בניין בפני עצמו, המבנים חוברו לאחר שגרנדה חזרה לשליטה נוצרית, מוחמד החמישי בנה את המאפיין המרכזי והבולט ביותר של ארמון האריות במאה הארבעה עשר, מזרקה עם מערכת הידראולית.

המזרקה מורכבת מאגן גדול עליו ממוקמים שנים עשר אריות אבן גדולים ומרשימים הם ממוקמים בהצטלבות של שתי תעלות מים היוצרות צלב מדהים, בחצר של הארמון יש פטיו מקורה מקושט אשר מקיף את החצר ומציג גילופי אבן משובחים המוחזקים על ידי סדרה של עמודים דקים.

הארמון החלקי – נבנה בתחילת המאה הארבע עשרה, זהו אחד המבנים העתיקים ביותר בכל המתחם, זהו מבנה מרשים בעל חמש קשתות גדולות ומרשימות ואגם גדול מוקף גינה וצמחים יפהפיים. 

הגנים המלכותיים של ארמון אלהמברה – במקור המוסלמים הם אלה שבנו את ארמון אלהמברה, גנים ומזרקות מים, תעלות ובריכות הם נושא שחוזר על עצמו בבנייה בסגנון המוסלמי, לבריכות והאגמים שהם בנו הייתה מטרה פרקטית הם לא נועדו רק ליופי ונוי.

הארכיטקטורה של ארמון אלהמברה חולקת מאפיינים רבים עם דוגמאות אחרות של אדריכלות אסלאמית, אך היא ייחודית באופן שבו היא משלבת את בין עיצוב פנים וחוץ, טיול בגנים המקסימים הוא חובה קשה שלא להתרשם מהעיצוב המדהים והאווירה המיוחדת.

סיור מאורגן בארמון אלהמברה

ביקור בארמון אלהמברה נחשב חובה כאשר מגיעים לטיול בגרנדה ספרד, הארמון העצום בגודלו נחשב לאטרקציה הבולטת והמובילה של העיר, בשל גודלו העצום של הארמון וההיסטוריה הענפה של המקום הדרך הטובה ביותר לחקור את המתחם היא באמצעות סיור מאורגן בארמון אלהמברה 

את הכרטיסים לסור מומלץ לקנות מראש באינטרנט זה מעניק לכם כמה יתרונות כאשר מלבד המחיר הטוב אתם מקבלים את הזכות לדלג על התור בכניסה לארמון, זה משמעותי מאוד מפני שבהחלט יכולים להיות עומסים בכניסה ומי שלא קנה מראש כרטיס יאלץ להמתין בתור המשתרך והארוך.

מחיר של כרטיס לסיור מאורגן בארמון אלהמברה הוא חמישים וחמישה שקלים ועוד שמונה עשרה שקלים דמי הזמנה, לאחר ביצוע ההזמנה תקבלו אישור ואת כל הפרטים הנדרשים כמו, נקודת מפגש עם המדריך שעות הפעילות ועוד.

כרטיס הכניסה כולל, כניסה לכל המרחבים של ארמון אלהמברה, כולל ארמון קרל החמישי מרחצאות המסגדים ולאולם התערוכות הזמניות אשר משתנות בכל תקופה ומציגות פרטים היסטוריים מעניינים, כמו כן ניתן להזמין את הכרטיס היום ולשלם עליו במועד מאוחר יותר, כמו גם אפשרות ביטול ההזמנה עד עשרים וארבע שעות לפני המועד של הסיור.

חשוב לדעת

יש לעקוב אחר ההזמנה ולבדוק יום פני שאתם מגיעים את נקודת המפגש שעלולה להשתנות, אין צורך להדפיס את הכרטיסים אתם מראים את אישור ההזמנה למדריך בנקודת המפגש, חשוב לזכור להביא תעודת זהות. 

בעת ההזמנה יש למסור שמות פרטיים, שמות משפחה, תאריך לידה ותעודות זהות של כל המשתתפים בסיור, זה נכון גם לילדים החל מגיל שלוש, כרטיסים עבור ילדים בני פחות מגיל שלוש יש לרכוש בנפרד בקופות של הארמון, הסיור לא מתאים לבעלי מוגבלות ואין גישה לכיסא גלגלים.

משך הסיור המאורגן הוא שלוש שעות וכדאי לקחת בחשבון שבחלק מהסיור כרוך בטיפוס של מדרגות למי שמתקשה, בסיום הסיור נהוג לתת טיפ למדריך הנחמד, כאמור הדרך הטובה ביותר לראות את ארמון אלהמברה היא באמצעות סיור מודרך, כדאי לקחת בחשבון את הפופולריות של הסיור שכמותכם עוד תיירים רבים מכל רחבי העולם מעוניינים לצאת לסיור לכן מלבד כל היתרונות של רכישת כרטיסים מראש כדאי למהר כדאי שלא תישארו בלי כרטיסים בכלל.

ארמון אלהמברה הוא אחד הארמונות היפים בעולם, הוא נמצא בעיר הספרדית גרנדה ונחשב לאטרקציה הפופולרית ביותר בעיר, זהו ארמון בן מאות שנים אשר מעוצב בצורה יוצאת מן הכלל המתחם של הארמון כולל שלושה ארמונות וגינה מדהימה עם אגמים פסלים וצמחייה מרשימה, יש לארמון מאפיינים של אדריכלות מוסלמית בשילוב של מאפיינים מהאדריכלות הנוצרית.

כן יש סיור מודרך בארמון אלהמברה, זהו סיור באורך של שלוש שעות אשר לוקח אתכם אל ההיסטוריה של הארמון המדהים, בסיור תגיעו אל כל נקודות הציון המרכזיות של הארמון תוך ליווי והסבר של מדריך נחמד ומנוסה, באמצעות הסיור אתם מגיעים לאזורים ומקומות בארמון שלא הייתם יכולים לראות באופן פרטי.

מחיר של סיור מודרך בארמון אלהמברה הוא 72 שקלים לאדם, הכרטיס כולל סיור מודרך כניסה לכל המתחמים של הארמון, כניסה לגנים של הארמון וגם כניסה אל היכל התערוכות הזמניות אשר מתחלפות בכל מספר חודשים.

הארמון פתוח למבקרים בימים ראשון ושלישי עד חמישי בין השעות 8:00 עד 20:00

ארמון אלהמברה נמצא בכתובת: כתובת: Palacio Nazaries, La Alhambra, C. Real de la Alhambra, s/n, 18009 Granada, ספרד, ניתן להגיע ממרכז העיר באמצעות אוטובוס מספר, C34, במידה ואתם מגיעים עם רכב יש חניון גדול בסמוך לארמון.

על אף שארמון אלהמברה הוא האטרקציה החשובה והפופולרית ביותר בגרנדה יש שם עוד הרבה מה לראות ומה לעשות, הארמון נמצא באזור מרכזי של העיר ובסביבה שלו יש המון אטרקציות מעולות ששווה לקחת בחשבון לאחר שאתם מסיימים את הסיור שלכם כדי שתוכלו לנצל את היום שלכם בצורה היעילה ביותר.

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן