ג'יברלטר (גיברלטר)

עזרה בתכנון הטיול לאנדלוסיה? השאירו פרטים 👇

ברוכים הבאים אל גיברלטר

ג'יברלטר היא מושבת כתר בריטית דרומית לספרד, בת 31,000 תושבים, ואינה שייכת למדינה, אלא בעלת ישות עצמאית, אשר הוענק לה מעמד של נמל חופשי ממס. המושבה סובבת רובה סביב צוק ג'יברלטר המפורסם, אחת הנקודות האסטרטגיות החשובות בים התיכון, ומשכנו של מבצר מהמפוארים באירופה. אורכו של הצוק חמישה קילומטרים, ורוחבו קצת מעל לקילומטר. צדו המזרחי חד וחלק, נופל ישר אל תוך הים בשיאו שבגובה 426 מ', ואילו צדו המערבי מדורג. בצד זה נמצאים העיר, אזור הקניות, סמטאות צרות וציוריות, וגם גנים מרהיבים, ושני הנמלים, המסחרי והצבאי.
זוהי הנקודה האירופית הקרובה ביותר לאפריקה, ודרך המיצרים עברו הכובשים לפנים, והתיירים כיום. על פי המיתולוגיה היוונית ניצב בה אחד משני עמודי הרקולס (השני נמצא במרוקו), המסמן את הגבול המערבי של העולם המוכר דאז. שמה של ג'יברלטר אינו אלא שיבוש שמו של המצביא הערבי טארק אבן זיאד, שבשנת 711 כבש את חצי האי האיברי מידי הנוצרים. הוא הגיע עם צבאו מן המגרב, חצה את המיצר וחנה על יד הצוק. לכבודו קראו לצוק בשם ג'אבל טארק – כלומר ההר של טארק. מאז נשתבש השם והפך לג'יברלטר. בשנים האחרונות מתנהל משא ומתן קדחתני בין ספרד, הדורשת את השטח בחזרה, לבין בריטניה, הטוענת לבעלות עליו. משאל עם שנערך בין אזרחי ג'יבלרטר, ששפתם אנגלית רהוטה, דחה בתוקף את התביעה הספרדית. העניין עוד לא נגמר.

לשכת התיירות ברחוב הראשי – Tourist information desk

משרד אחד של לשכת התיירות נמצא בכיכר המרכזית ברחוב הראשי.
שעות פעילות: 09:00-17:30.

כתובת
The Piazza, Main Street
טלפון
+(34)-0-35074982

דתיים? שומרי מסורת? ביקור בבית הכנסת הוא חובה!

בית הכנסת נפוצות יהודה – Nefusot Yehuda Synagogue

בית הכנסת נבנה בשנת 1799 במימון יהודי הקהילה הפורטוגזית שבהולנד שוקם והורחב בשנת 1951. בית כנסת נוסף בשם עץ החיים שנוסד בשנת 1957 נמצא ברחוב אייריש טאון lrish Town קרוב לכיכר מקינטוש John Mackintosh Square הנפתחת מרח מיין. בית הכנסת שער השמיים העתיק מבין בתי הכנסת בגיברלטר נוסד בשנת 1749 ועוצב בסגנון יהודי ספרד. הוא שוכן ב Enginee מס 47-49. הרח' נפתח מרח מיין.

כתובת
65 Line Wall Road
טלפון
+(34)-0-76477

מקומות, אתרי תיירות ואטרקציות בגיברלטר

כיכר הקתדרלה – Cathedral Square

בכיכר מרכזית זו נמצאים לשכת התיירות, מוזיאון גיברלטר, "קתדרלת השילוש הקדוש", וכן "מלון בריסטול". לא רחוק, ניצב בית הכנסת "תפוצות יהודה", ברחוב וול (Wall Road) מספר 65.

שמורת הטבע בצוק העילי – Upper Rock Nature Reserve

הכניסה לשמורה, דרך שער היהודים (Jews Gate), מובילה לנקודת תצפית נהדרת, ומונומנט המציג את הרקולס התומך בעולם בזרועותיו. עם הכרטיס מקבלים דף שעליו משורטט מסלול הסיור בשמורה. בטיול בשמורה נשקף הנוף המרהיב, הצמחייה, והציפורים והפרפרים השונים.

מאורת הקופים – Apes Dan

המאורה היא מושבה של קופי הברברי נטול הזנב, גזע מהרי האטלס שבמרוקו. האגדה מספרת שכל זמן שקופים אלו לא יוכחדו, בריטניה תמשיך להחזיק בצוק. אפשר לראות את הקופים כאשר נוסעים ברכבל, עוצר בסמוך למאורה בדרכו למפלס העליון או התחתון. יש להיזהר מהקופים, הם עלולים לנשוך, ולחטוף ארנקים או תיקים. אין להאכיל את הקופים מחוץ לזמני הארוחות הקבועים, בשעות 08:00 ו- 16:00.

המנזר – The Convent

המנזר נבנה בשנת 1531, ומשמש משנת 1728 כמקום מעונו של מושל גיברלטר. חזיתו מעוטרת בגמלונים ובחופה בעלת קשתות הבנויה בצמוד לשער הכניסה. בחזית המבנה נערכים טקס חילופי משמרות, וטקסים חגיגיים נוספים.

הרכבל – Cable Car

העלייה לצוק גיברלטר אפשרית בשתי דרכים. האחת עם רכב הסעות אל ראש הצוק, והשנייה עם הרכבל. הרכבל עוצר במאורת הקופים. וממשיך במעלה הצוק ,עד לפסגתו, שממנה נשקף נוף מרהיב של רצועת החוף האנדלוסית וחופה של אפריקה. ניתן לרדת ברגל מהצוק, הליכה של כחצי שעה, עד למערת מיכאל הקדוש. לפני העלייה לרכבל יש לרכוש כרטיס כניסה למערה ולמאורת הקופים, ולהציגו בכניסה.

מערת מיכאל הקדוש – St. Michael's Cave

המערה הטבעית, בגובה 300 מ' מעל פני הים, מראה צורות מרתקות של נטיפים וזקיפים, ומנהרות תת קרקעיות המסתעפות מהחללים המרכזיים. בכניסה למערה קיים שלט המגולל את ההיסטוריה שלה, המספר בין היתר, שבמלחמת העולם השנייה הוכשרה לשמש כבית חולים צבאי לשעת חירום, אלא שבית החולים לא הופעל. לקראת סופה של המערה, לפני היציאה, מתרחב שטחה של המערה, והוא הוכשר לשמש כאודיטוריום. הותקנו בו מאות ספסלי ישיבה והמשטח שלפנים משמש כבמה לקונצרטים, להופעות בלט, למחזות ולתצוגות אופנה.
מול היציאה ישנה קפיטריה וחנות מזכרות.

נקודת התצפית אירופה פוינט – Europa Point

התצפית נמצאת בקצה הדרומי של גיברלטר, ומצוידת במספר טלסקופים. במרכזה יש מפה המלווה בהסברים, בעזרתה אפשר להבחין בחופה הצפוני של מרוקו מעבר למיצר גיברלטר. סמוך לתצפית נמצא גם מגדלור הצבוע בצבעי לבן ואדום, אשר הוקם בשנת 1841, ושולט על אזור המפגש של הים התיכון והאוקיאנוס האטלנטי. על יד המגדלור קיימת חנות למזכרות ומתנות (המוכר מבין עברית), אשר בחזיתה מתנוסס שלט, המדגיש אותה כחנות האחרונה באירופה.
בסמוך למגדלור נמצא "המקדש של גבירתנו מאירופה" (Shrine of Our Lady of Europa). מבנה לבן זה שימש בעבר כמסגד מוסלמי, והוסב לקאפלה קתולית בשנת 1462, אחרי כיבוש ספרד בחזרה מהמורים.

אולם ג'ון מקינטוש – John Mackintosh Hall

מדובר על מוזיאון מפורסם, שבו האולם נמצא בקצה רח' מיין (מס' 310). הוא משמש כמרכז תרבות, ונמצאים בו הספרייה הציבורית, התיאטרון, וחדרי תצוגה שונים. האטרקציה המרכזית באולם הוא דגלה של ג'יברלטר בגובה 4 מטרים ובאורך 8 מטרים, העשוי מ-400,000 אריחי לגו.

כתובת
310 Main Street
Gibraltar

מוזיאון גיברלטר – Gibraltar Museum

המוזיאון מכיל אוסף היסטורי, ארכיאולוגי וצבאי, וגם דגם מוקטן ומפורט של הצוק, שנבנה בשנים 1865 – 1868. בנוסף מוצגים כלי מלחמה מתקופת המצור הגדול 1779-1783, ובית מרחץ מורי מהמאה ה 14. למבקרים מוקרן סרטון באורך 15 דקות, המציג את סיפורה של גיברלטר. בנוסף יש גלריה חדשה מוקדשת לתושבי העיר, לזהותם ולאורך חייהם.

לסיכום על גיברלטר

צוק גיברלטר, עולים אליו עם רכבל או ברגל ויש משם נוף מדהים ממש ואפשר לראות משם את מרוקו.
אם מעניין אתכם לפגוש אנשים אז יש שם קהילה יהודית מקסימה ממש ומסעדות כשרות.
אפשר ללכת לשיט דולפינים שגם ממש מגניב.
וגם מיוחד לראות ממש עיר בריטית באמצע טיול בספרד

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן