מלגה – Malaga

מלגה – Malaga היא עיר הנמל מלגה היא כרך בעל מעל חצי מיליון תושבים.
היא הוקמה על ידי הפיניקים במאה העשירית לפני הספירה, והשם שניתן לה מרמז על המילה הפיניקית ל"מלח", על שום טעמם של המים. בתקופה הפיניקית קראו לה מלקה, ויש אומרים שזהו שיבוש של המילה העברית-פיניקית "מלכה". מלגה נמצאת על חופו של מפרץ פתוח, בפתחו המערבי של עמק הנהר גוואדלורסה, על גדות שפכו של הנהר הקטן גוואדלמדינה. העיר ידועה בתור מרכז לייצוא יין, יין מלגה, שהוא יין מתוק ומפורסם בעולם, ומייצרים אותו בכרמים המקומיים. באזור מלגה מגדלים גם פירות ים-תיכוניים שונים, ויוצא ממנה צנור נפט גדול, המוביל מבתי הזיקוק שבמלגה עד למדריד. עיר הולדתם של שלמה אבן גבירול ושל פאבלו פיקאסו היא כיום אתר תיירות פופולרי על האירופיים, וטיסות ישירות מערים מרכזיות ביבשת נוחתות כאן עמוסות בנופשים בעונת הקיץ. ממלגה שמים הנופשים את פעמיהם אל החוף הידוע קוסטה דל סול (חוף השמש) המהווה מרכז קיט חשוב. אפשר גם לבקר בביתו של פיקאסו, שהוא מוזיאון לזכרו.

אטרקציות, אתרי תיירות ומקומות במלאגה שאסור לפספס

אלקסאבה – Alcazaba

ארכיטקטורה: המצודה (אלקסאבה) הנשקפת על פני העיר נבנתה במאה ה-13 מחדש על בסיס מורי שישב על שרידים רומיים. בנויה בסגנון מורי מובהק, לבנים קטנות, שערים מקושתים. בתחתיתה שרידי תיאטרון רומי. היא בנוייה על צוק חיברלפארו, ונהרסה ושוקמה כמה פעמים. כיום היא מרשימה במבנה אדיר ומטופחת בגינון צבעוני ובמזקות מים ופסלים המקיפים אותה. הגן שופע עצי תפוז ועצי דקל. לא רחוק מהמצודה נמצא בתוך גן מיוחד, כולו עצי מגנוליה, פסלו של המשורר היהודי יליד המקום שלמה אבן גבירול. על בסיס הפסל, בכתובת, אין שום איזכור לכך שהיה יהודי. מלגה מנכסת אותו לעצמה ומגדירה אותו בתור המשורר והפילוסוף של העיר. הקתדרלה של העיר נבנתה במאה ה-16 על בסיס מסגד מוסלמי שקדם לה.

גיברלפארו – Castillo de Gibralfaro

זהו מבצר ענק הניצק על גבעה החולשת על מלגה והנמל. שם המקום הוא שתי מלים: שיבוש של המילה ג'בל (הר בערבית), ושיבוש של המילה פארו (מגדלור ביוונית), כלומר הר המגדלור. מלגה היתה מאז ומתמיד עיר נמל ומסחר, והיוותה מטרה תמידית להתקפות חוזרות ונשנות של כל מיני גורמים, בעיקר של שודדי ים. את המבצר בנה יוסוף הראשון במאה ה-14 במטרה לצפות, להזהיר ולהגן. המבצר מוקף חומה ויש בו מגדלי תצפית, ובתוך תחום החומה כל מה שצריך כדי להחזיק חיל משמר ולהילחם. המקום שופץ וטופח, ומוחזק להפליא. בתוכו הוקם מוזיאון המחזיק בתוכו את הממצאים שנמצאו באתר. מן המבצר מוליך מעין מסדרון מוקף חומה אל הקסאבה שמתחת. היום אי אפשר ללכת במסדרון הזה וצריך להיכנס לכל אתר לחוד, אל הגיברלפארו מלמעלה ואל הקסאבה מלמטה.

שעות פתיחה
קיץ: 09:30 – 20:00, חורף: 09:30 – 18:00

כיכר המרינה – Plaza de la Marina

כיכר המרינה היא כיכר מרכזית רחבת ידיים, מוקפת בתי קפה ומזללות. במרכזה יש מזרקה המוארת בלילה (מתחתיה חניון תת קרקעי גדול, החניון מתחיל מבסיס המזרקה שאינו נראה ממשטח הכיכר). מהרחבה הגדולה ניתן להשקיף לעבר הנמל. כיכר המרינה נמצאת במרחק של 5-10 דקות הליכה משני אתרים היסטוריים ראשיים בעיר – הקתדרלה והמצודה (אלקאזאבה)

מכון פיקאסו – Instituto Picasso
בבית מספר 15 בכיכר מרסד, אחת הכיכרות המרכזיות במלגה, במרכזה עמוד זכרון לגיבורי האומה, ובצידה שובך יונים גדול במיוחד המהווה מעון ליוני הכיכר, נולד בשנת 1881 פבלו פיקאסו, והדבר מצויין שם על ידי טבלה מיוחדת. לאחר שנים מספר עברה משפחתו לגור בבית מספר 17 באותה כיכר. בבית זה נמצא היום מרכז פיקאסו, שבו מרכז הדרכה, מרכז פעילויות אמנותיות ותרבותיות, וכן תערוכות מתחלפות.

שעות פתיחה
09:30 – 20:00.
מחירי כניסה
1 יורו.
כתובת
כיכר מרסד 17.

פארק הטיילת – Paseo parque

זוהי שדרה מטופחת וארוכה, הנמשכת לאורך הנמל, כשמעליה ממזרח מתנוסס מבצר גיברלפארו ולמטה אלקסאבה. ממערבה הנמל. כשהולכים בה אפשר ללראות את הנמל על כל אורכו, על האניות העוגנות בו. בעיקר מושכת את תשומת הלב אניית מפרשים עתיקה ויפה, העוגנת בנמל כשמפרשיה מקופלים, והיא כאילו מוכנה להפלגה בכל רגע. השדרה נטועה בדקלים עתיקים, בהרבה עצים טרופיים, מרובת ספסלים, מרוצפת בפסלים ובמזרקות, תענוג לטייל בה, בעיקר בחום היום. היא נמשכת עמוק לתוך היציאה צפונה ממלגה.

פסל שלמה אבן גבירול

שלמה אבן גבירול, משורר, מדקדק ופילוסוף, הוא מן הבולטים במשוררי "תור הזהב" בספרד, והוא יוצא דופן בין "שלושת הגדולים" של זמנו – שמואל הנגיד ור' יהודה הלוי, שהיו בעלי מעמד, ממון ושררה ואילו הוא היה עני וחולה, מדוכא ביסורים, סר רוח וזעף. שלמה בן יהודה אבן גבירול נולד ב-1021 או 1022, במלגה וגדל בסרגוסה, אליה כנראה נלקח בילדותו ושם מתו הוריו. הוא מת בערך בשנת 1068 בוולנסיה. בשנת 1038, בהיותו כבן שש עשרה שנה, חבר שיר שבראשו אמר: "אני השר, והשיר לי לעבד / אני כינור לכל שירים ונוגנים / ושירי הוא עטרה למלכים / ומגבעות בראשי הסגנים / והנני בשש עשרה שנותי / ובי שכל כמו בן השמונים". בשנת 1969, במלאת 900 שנים למותו, הציבה עיריית מלגה, שהחליטה להפוך אותו לנכס לאומי, פסל ארד לזכרו. הפסל נמצא בתוך גן עצי מגנוליה ליד הקסאבה, ובכתובת למטה לא מוזכר שהוא יהודי.

מוזיאון פיקאסו – Museo Picasso

מוזיאון מיוחד המוקדש ליצירתו של האמן. במוזיאון שתי קומות ובו תערוכה קבועה מיצירותיו של פיקאסו. שלטונות מלגה מרבים להדגיש את עובת היוה עיר הולדתו של פיקאסו. השנה (2007) מלאו 150 שנה להולדתו, וכל העיר קושטה בציורי ענק שלו, שכיסו קירות חיצוניים של בתים מרובי קומות.

כתובת
Palacio de Buenavista
C/San Agustin, 8
טלפון
+(34)-902-443377
דוא"ל
info@museopicassomalaga.org

עוד בנושא

חוויה באנדלוסיה מתחילה כאן